Hollókő Magyarország egyetlen faluja, melyet természeti környezetével együtt világörökségi helyszínként tartanak számon. A település lakói jellegzetes palóc nyelvjárásuk mellett gazdagon díszített népi öltözetüket is büszkén viselik. Az Ófaluban parasztházakból kialakított üdülőházak várják a hosszabb időt itt eltölteni vágyókat.
Többek között Falumúzeum, Tájház, Babamúzeum, Szövőház, fafaragó kiállítás is megtekinthető a településen. Rövid sétával elérhető a hollókői vár, Magyarország gyönyörű ezért mindenkit buzdítok hogy induljatok el és fedezzétek fel! Kedvcsinálóként hoztam nektek egy jó pár fotót. Kedvencem a vár után az Ófaluban található fazekasház,ahol gyönyörű kerámiákat készítenek amiről sok sok fotót készítettem nektek.
Vár
A vár legendájából származik a falu neve is. Eszerint ugyanis élt valaha a környéken egy András nevű nagyúr, a híres Kacsics-família egyik tagja. András egyszer elrabolta valamelyik szomszéd földbirtokos szépséges feleségét, és az akkor épülő vár egyik szobájába záratta. A kőművesek még dolgoztak az erődítményen, s napközben mindig fel is rakták az asszony börtönének falait, – a kövek azonban mindig eltűntek reggelre. A szépasszonynak ugyanis volt egy boszorkány dajkája, aki szövetségre lépett az ördöggel. Közbenjárására az ördögfiak éjjelente holló képében elhordták az építőköveket, s tették ezt mindaddig, amíg az asszony ki nem szabadult. A mese szerint az ördögökről, azaz hollókról kapta nevét a falu és a vár.
A vár az évszázadok során többször gazdát cserélt, Csák Máté, Károly Róbert, Széchenyi Tamás, a husziták vezére, Giskra is birtokolta. Sokat huzakodott a vidéken magyar és török is, ám I. Lipót 1711-ben, a Szatmári békekötés után leromboltatta. A romvárat részlegesen felújították, 1996 óta látogatható, 30 éves felújítási munkák után. A dombtetőre keskeny út vezet az ófaluból, kellemes sétával megközelíthető. A külső várudvaron, ahova csak felvonóhídon lehetett egykor bejutni, sok kincskeresőt vonzott egykor a sziklába vájt ciszterna, ahova a monda szerint Csák Máté és a törökök is sok kincset rejtettek el. A vár vastag, hűvös falai között a vár első urát és családját bemutató panoptikum, 11-16. századból származó fegyvereket kiállító fegyverterem és meghitt hangulatú várkápolna várja a látogatókat.
De a legizgalmasabb mégis az a kilátás, amely a toronyba felkapaszkodva elénk tárul, a Cserhát lankáival és a falu kedves panorámájával.
A napjainkban is megcsodálható épületek az 1909-es tűzvész után épültek, de megőrizték eredeti formájukat és őrzik továbbra is letűnt korok hangulatát.
Hollókő Ófalu részén található ez a hagyományőrző udvar, ahol a látogatók megismerkedhetnek különféle népi mesterségekkel, mint a fazekasság, mézeskalács díszítés, nemezelés. Egyéni és csoportlátogatásokra is van lehetséges.
Előzetes megbeszélés alapján, a csoportok akár mesemondó művészeket is hallgathatnak. A legkisebbekre a Nógrád megyei hímzések mintáiból összeállított kifestőlapok várják. Az itt található háziállatok között van egy pulikutya, macskák, tyúkok, nyulak.
A Fazekasházban természetesen bemutatják magát a fazekasságot is, az elejétől a végéig, a korongozástól az égetésig. Az itt található boltban pedig megnézhetik, és megvásárolhatják magyar fazekas mesterek és iparművészek alkotásait.